Elektronsko bankarstvo
Zaštitne mjere za I-BANKING U Njemačkoj!
Da bi se spasli od internet lopova, nemačke banke uvele su posebne brojeve, koji su pored PIN-a i TAN-a potrebni za bilo koju novčanu onlajn transakciju.
Klijent dobija određeni popis brojeva, koji su ispisani po nekim rednim brojevima. Kada banka želi da klijent pošalje neku novčanu uplatu, onda od njega traži da pošalje, na primer, transakcijski broj pod rednim brojem 11. To je dodatna zaštita koja internet kriminalcima znatno otežava posao. Dogadjaj opisan u prethodnom postu doveo do ovih mjera sigurnosti...Možemo da se tješimo da se takve situacije ne dešavaju samo kod nas več i u 'slavnoj' Njemačkoj! Ipak kriza je zahvatila čitav svijet, pa se ljudi snalaze na razne načine da bi preživjeli!:)
(
#)
Generalna :: Autor simo 18:07
BANKARI PRODALI TAJNE PODATKE!!!
U Nemačkoj su u javnost procurele poverljive informacije o bankovnim računima 21 miliona ljudi. Sumnja se da iza svega stoje bankarski činovnici koji su hteli dodatno da zarade.Poverljivi podaci o bankovnim računima 21 miliona Nemaca procurili su javnost i mogli bi da stignu na crno tržište. Zloupotrebom tih podataka ušteđevina tri četvrtine domaćinstava u toj zemlji bila bi ugrožena. Mediji pretpostavljaju da su poverljive informacije potekle od nezadovoljnih bankarskih činovnika.Nemačku javnost, naime, uznemirilo je pisanje privrednog nedeljnika „Virtšafts-vohe", da je njegovoj redakciji prošlog meseca ponuđen CD ROM sa poverljivim bankarskim podacima. Prema pisanju tog nedeljnika, materijal sadrži imena, adrese i brojeve bankovnih računa za ukupno 21 milion štediša u Nemačkoj. „Virtšafts-vohe" prenosi da su reporteri tog lista preko dve neimenovane osobe uspeli čak da nabave deo poverljivog materijala sa detaljima o računima 1,2 miliona ljudi. List, međutim, nije naveo koliko su dve neimenovane osobe tražile novca za poverljive podatke.Mihael Kroker iz magazina „Virtšafts-vohe" smatra da je to neviđeni skandal. Postoji mogućnost pljačke miliona bankovnih računa, pomoću podataka koji sadrže čak i poreklo novca na njima - upozorio je Kroker.
Posle objavljivanja informacije nedeljnika „Virtšafts-vohe" da je došao u posed poverljivih bankarskih podataka, ostali nemački mediji počeli su da nagađaju kako su podaci mogli da procure u javnost.Prema pisanju pojedinih nemačkih listova, afera je počela najverovatnije tako što su neki službenici banke hteli dodatno da zarade. Mediji spekulišu da je najverovatnije reč o bankarskim operaterima, čija su primanja najviše pogođena ekonomskom krizom. Naime, zbog smanjivanja plata i broja zaposlenih u nemačkim bankama, mediji pretpostavljaju da su službenici pokušali da zarade novac prodajući račune svojih klijenata.Pored toga, računi Nemaca su dodatno ugroženi korišćenjem i-benkinga, odnosno transakcijama preko interneta. Budući da skoro dve petine građana Nemačke bankarske poslove, poput novčanih uplata i plaćanja računa, radi preko interneta, sajber kriminalci su to iskoristili.Da bi mogli da manipulišu tuđim računima, internet lopovima treba samo lični identifikacioni broj, takozvani PIN, i broj koji se koristi za svaku pojedinu novčanu transakciju, takozvani TAN. Najrasprostranjeniji način prevare je taj da navodno banka pošalje mejl svom korisniku od koga traži da u njemu napiše svoje PIN i TAN brojeve. Mejl izgleda potpuno isto kao i bilo koji drugi bankovni dopis, tako da su lakoverni klijenti, koji su postupili po uputstvima navodne banke, ostali bez novca na računima, prosledivši svoje podatke lopovima.

Zloupotreba... Bankarski službenici u potrazi za dodatnim profitom odali poverljive informacije klijenata
(#)
Generalna :: Autor simo 00:53